Новини

30 постатей випускників...Оксана ГРИЦУНЯК

На місцевих виборах 2020 року до Войнилівської селищної ради пройшла завідувачка ФАПу с.Слобідка Оксана Миколаївна Грицуняк. Таку ж довіру жителі Войнилівської ОТГ висловили ще трьом медичним працівникам, причому троє з чотирьох депутатів – представники КНП «Войнилівський центр первинної медико-санітарної допомоги». Отож депутатами стали головний лікар центру ПМСД Олексій Качина, завідувачка ФАПу села Довпотів Ірина Гнатюк, медсестра Сівка-Войнилівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Надія Палагній і Оксана Грицуняк. І це свідчить про шанобливе ставлення односельчан до праці людей у білих халатах, про оцінку їхнього професіоналізму і небайдужості, громадянської активності і патріотизму. Показово, що усі четверо – представники первинної ланки охорони здоров’я. Як кажуть, ті, що найближче до людей.

В селищній раді попереднього скликання депутатами теж були Олексій Качина та Оксана Грицуняк. А раніше, ще до створення ОТГ, Оксана Миколаївна обиралася депутатом Перевозецької сільської ради.

І це при тому, що у родині Грицуняків троє дітей, господарка, які потребують часу і сил. Старшому Богдану 18 років, середульшому Денису – 11, найменшій Мар’янці – 5. На традиційні жіночі захоплення пані Оксані часу не вистачає, а от на депутатські доводиться знаходити. Як в народному прислів’ї: взявся за гуж – не кажи, що не дуж.  Кожну справу треба доводити до кінця. А ще якщо тобі вірять люди. Та ще якщо це твої односельці, які знають тебе з народження.   

Оксана Гончар (в дівоцтві) народилася у Слобідці, де останні 17 років завідує ФАПом А загалом сільським фельдшером працює більше двадцяти років. Коли після закінчення середньої школи за цільовим направленням поїхала вчитися в Івано-Франківське базове медичне училище, знала, що повернеться на Калущину.

– В родині у мене медиків не було, але я захотіла вчитися саме там, – каже Оксана Миколаївна про вибір фаху. – Не помилилася, полюбила – і так пішло.

Вчилася на відділенні «Акушерська справа». Зазначає, що всі викладачі запам’яталися, усім вдячна. Та з особливою теплотою згадує викладачку акушерства Уляну Михайлівну Думку та викладачку педіатрії Орисю Софронівну Чопик. Власне згодом у роботі сільської фельдшерки, якій доводиться нерідко мати справу і з вагітними, і з породіллями, і з маленькими дітьми, така наука дуже згодилася. А на якомусь зі свят в училищі студенти їхньої групи поставили сценку про бабу-повитуху, де Оксані випала роль ведучої.

Училище тоді вже знаходилося на вулиці Дзержинського (тепер Мазепи), хіба ще не було таким «обжитим», облаштованим. Гуртожитку не було, Оксана Гончар знімала квартиру разом з однокурсницею Галиною Грабовською з Войнилова. До того дівчата разом вчилися у школі, разом поступили. Галина теж спочатку працювала на ФАПі, а після одруження пішла медсестрою у школу в Калуші. До цього часу підтримують стосунки з студентською подругою, зідзвонюються.

Повернувшись у 1999 році після закінчення Івано-Франківського базового медичного училища в Калуський район, молода спеціалістка Оксана Гончар спочатку кілька років працювала завідувачкою ФАПу в сусідньому селі Павликівка. А потім перевелася у рідну Слобідку.

Це село по трасі, як їхати з Калуша на Бурштин. Від Калуша 14 кілометрів. До Войнилова, центру ОТГ, ще кілька. Місцеві люди здебільшого працюють у Калуші. ФАП, де завідувачкою Оксана Грицуняк, обслуговує два населені пункти – Слобідку і невеличке сусіднє село Кудлаківку. Разом це трохи більше 900 осіб. У порівнянні з тим, як колись, це трохи менше – бо помирає більше людей, як народжується, та і виїжджають з села.

– Зараз до рочку маємо п’ятеро діточок, –  розповідає Оксана Миколаївна. – А раніше бувало 15-20.

Її хвилює, що менше народжується дітей. А ще те, що сільські люди подекуди пізно звертаються до медиків.

– Хіба вже як припече. Проблемно закликати їх на огляди. Проводимо бесіди, роз’яснюємо, але..., – фразу не закінчує, та і так все зрозуміло.

Робота сільського фельдшера така, що люди і на ФАП за медичною допомогою звертаються, і викликають на дім. Бувало з викликами і 22-25 за день – як який день і яка пора року. Та і звертаються з усім.

– Що тільки декого заболіло – найперше до нас, а вже потім що складніше –  відправляємо у Войнилів чи Калуш, – розповідає Оксана Миколаївна. – Робочий день у мене ненормований. Я ж проживаю в селі. І після роботи, і у вихідний, і вночі – постійно є виклики. Але нічого.

Оте підсумкове «але нічого» свідчить, що Оксана Грицуняк такий графік і такі умови праці вважає звиклими, нормальними, якби наперед закладеними у її професійні обов’язки. Зараз на ФАПі є тільки двоє працівників – вона, завідувачка ФАПу, і молодша медсестра. Раніше у штатному розкладі було трохи більше – посада фельдшера і пів посади акушерки. Після реформи первинної ланки останню скоротили, залишилася лише посада фельдшера. А оплата праці у працівників ФАПу не як у сімейних медсестер, а мінімалка. Від цього трохи прикро.

ФАП у Слобідці типовий, на три кімнати. Нещодавно зробили ремонти, забезпечені обладнанням: глюкометри, пульсоксиметри, пікфлоуметри. Виконують тут різні назначення лікарів. Хто хоче, може поїхати на денний стаціонар у Войнилові, але старші люди, яким важче добиратися, йдуть з назначенням сімейної докторки на ФАП.

Це тепер фельдшерсько-акушерський пункт має такий вигляд. А кілька років тому навіть воду доводилося носити з криниці, приміщення і ззовні, і всередині потребувало ремонту. Оксана Миколаївна зізнається, що тому і пішла в депутати, аби щось зробити на ФАПі.

Войнилівська ОТГ створена у 2017 році. Тоді її очолила молода жінка Мар’яна Масляк, яка ще не мала тридцяти років. У 2020 році люди знову її обрали головою ОТГ.

– Вона енергійна, прислухається до думки депутатів і людей, багато помагає, – розповідає Оксана Грицуняк, яка теж вдруге обрана депутатом селищної ради. –Відколи Мар’яна Романівна стала головою ОТГ, дуже багато змінилося на краще і на ФАПі, і в селі.

В минулому році на ФАПі села Слобідка провели ремонти, перекрили дах, поміняли огорожу, провели воду. Тепер є насос і бойлер, тож весь час є тепла вода – колись про таке в сільському лікувальному закладі і не мріялось.

– У нас зробили все нормально, – підсумовує Оксана Грицуняк – а тепер в сусідньому селі на ФАПі розпочинаються ремонти. Стараємося, щоб щороку на якось новому закладі зробити. Бо у всіх за раз не вдасться, треба поступово

І якщо раніше люди побоювалися створення ОТГ, бо не знали, що їх чекає, то тепер побачили, що на громаду надходить більше коштів, а отже можна більше зробити.

Сама ж Оксана Миколаївна Грицуняк вже звикла, що до неї, як до депутата, люди звертаються з різними проблемами, а не лише медичними. Від стратегічних для розвитку ОТГ питань до благоустрою населених пунктів (і не лише одного, де живе, а усіх восьми сіл, які входять до складу об’єднаної територіальної громади) і навіть до суперечок сусідів через межу – у все потрібно вникати. За часів депутатства зрозуміла, що на першому місці повинні бути інтереси громади, усіх людей.

Галина Добош.

30 постатей випускників...

Наша адреса

Для студентів

Moodle

Корисні посилання

ZNO

vfpo

Copyright © 2021 Комунальний заклад фахової передвищої освіти "Івано-Франківський медичний фаховий коледж" Івано-Франківської обласної ради

Пошук