В КЗФПО «Івано-Франківський медичний фаховий коледж» ІФОР (вул. Гетьмана Мазепи, 165) 16 вересня відбулася презентація книги Богдана Томенчука «Вишийте, мамо, бронежилет». Актова зала коледжу зібрала численну аудиторію поціновувачів його поетичного слова – здобувачів освіти і працівників ІФМФК. І це слово у виконанні автора доповнювалося роздумами та діалогами.
У грудні минулого року представники ІФМФК взяли участь у презентації поетичної збірки «Вишийте, мамо, бронежилет» прикарпатського поета-філософа, поета-лірика, лауреата народної Шевченківської премії, лауреата премій імені В’ячеслава Чорновола, Івана Франка, Василя Стефаника, Володимира Свідзінського, освітянина, директора регіонального Центру оцінювання якості освіти Богдана Томенчука в Івано-Франківському національному академічному театрі імені Івана Франка. Автор поставив тоді свій автограф на придбані для бібліотеки ІФМФК примірники нової збірки. А сьогодні Богдан Томенчук завітав у коледж, і ще десять книг поповнили книгозбірню.
Письменниця Ольга Деркачова, яка є літературним редактором всіх поетичних збірок Богдана Томенчука (їх видано 13) і яка була модераторкою зустрічі, наголосила, як багато важить в умовах війни Слово. І поетичне теж… Свою зустріч з молодіжною аудиторією автор розпочав віршем про любов. І зізнався, що «хотів би саме про любов повести мову, а доводиться дуже серйозно говорити про серйозні справи».
Нова книга «Вишийте, мамо, бронежилет», яка побачила світ у видавництві «Дискурсус», – це щира, щемка, болісна поезія про війну і втрати, захист і віру, це мамина молитва, це вірші-оберіг. А до цієї збірки й у інших його книгах звучали пророчі слова-передбачення. Ці вірші теж читав автор. І між поезією були діалоги двох письменників, їхні роздуми власне про силу Слова («коли говорять гармати – музи не мовчать, а шепочуть найбільше»), про друге «розстріляне Відродження» («були глухі до голосу крові, коли вороги відстрілювали пасіонаріїв»), про «мовну шизофренію» та «історичну амнезію», про віру і спільну працю задля Перемоги («якщо виграємо – то в окопах, якщо програємо – то в тилу», «жиймо, тримаймося купи, не впадаймо у зневіру», «тільки сила духа – іншого виходу нема»). Про це – поезія Богдана Томенчука, про це і його слова до молоді.
А потім були запитання до поета – про творчість і особистий шлях до творчості, про натхнення («не знаю, чому пишу», «ні за один вірш не соромно»), про вибір між математикою і поезією. Богданом Томенчуком зазначив, що «вражений питаннями студентів. І вдячний на зустріч саме з молодіжною аудиторією.
До слова, у сьогоднішнього гостя коледжу і директора ІФМФК – давня спільна історія: весною 1990 року, в часи відновлення незалежності України, майже одночасно вчитель математики з Коломийщини Богдан Томенчук очолив обласне управління освіти, а лікар-анестезіолог з Калуша Володимир Стасюк – обласне управління охорони здоров’я (обидва – не призначені, а обрані депутатами обласної ради першого демократичного скликання). І рівно 30 років тому, за словами Володимира Васильовича, одночасно отримали «нагороду» від тодішньої влади – очевидно, йдеться про звільнення з посад з порушенням законодавства в один день, 16 вересня 1994 року...
Презентація книги «Вишийте, мамо, бронежилет» у коледжі стала першою в осінньому циклі. Загалом таких зустрічей з читачами у Богдана Томенчука було близько тридцяти. На них зібрано 600 тисяч гривень на підтримку Збройних сил України.
Пресцентр коледжу.