Новини

Конференція з проблем ефективного управління освітнім процесом

     9-10 грудня в державній установі «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» відбулося підвищення кваліфікації заступників директорів з навчальної роботи закладів фахової передвищої освіти «Ефективне управління освітнім процесом». До участі в онлайн-конференції в якості лектора був запрошений директор Івано-Франківського медичного фахового коледжу (Івано-Франківського базового медичного коледжу) Володимир Васильович Стасюк.
     Організаторами такої конференції (підвищення кваліфікації) виступили Міністерство освіти та науки України і Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти. Через карантинні обмеження захід довелося провести дистанційно. Втім, за останні місяці заклади освіти вже мають досвід і навчання, і конференцій та наукових зібрань, і обміну досвіду у форматі онлайн. Показово, що першим був виступ директора Науково-методичного центру ВФПО Тетяни Іщенко про цей заклад як провайдер інноваційних технологій навчання. Бо до інновацій можна відвести і форми дистанційної організації освітнього процесу та діджиталізацію освіти.
     Обговорювалися також тенденції розвитку фахової передвищої освіти, навчально-методичного забезпечення освітнього процесу в закладах такої освіти відповідно до сучасних вимог, інформаційно-ресурсного забезпечення освітнього процесу в умовах діджиталізації суспільства, проблемні питання діяльності закладів ФПО. Цікавими були виступи про формування здорового способу життя засобами виховуючого навчання, про ознаки емоційного вигорання і допомогу при них, про зміни клімату і пов’язані з цим виклики для людства, про особливості підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти, про інтеграційні процеси технікумів і коледжів у системі вищої освіти, про проєкти технічної допомоги ЄС та можливості участі у них коледжів України.
     Серед 16 лекторів був і директор Івано-Франківського медичного фахового коледжу Володимир Стасюк, що свідчить про авторитет нашого навчального закладу та його керівника. Володимир Васильович виступив з презентацією на тему «Проблемні питання медичної освіти, зокрема фахової передвищої». Вона стала своєрідним продовженням численних виступів керівника ІФБМК, публікацій, листів на адресу високопосадовців, в яких акцентувалася увага на таких проблемах. Було і п’ять петицій на сайті Кабінету Міністрів України, які стосувалися вдосконалення підготовки медичних фахівців. Однак наразі нема реагування на пропозиції і звернення.
     А розпочав Володимир Стасюк свій виступ з міркувань, які стосувалися не лише медичної освіти, зрештою, і не лише освіти. Зазначаючи, що більш як на 50 відсотків здоров’я людей залежить від способу життя, він підкреслив важливість соціального благополуччя. І складником такого благополуччя, здорового способу життя повинне бути комфортне освітнє середовище – і для тих, хто вчиться, і для тих, хто вчить. Між тим 70-80 відсотків випускників шкіл мають відхилення у стані здоров’я, а то і захворювання. Бо стреси і навантаження не проходять безслідно. Тому так важливо дбати про комфортний, радісний, доброзичливий, продуманий освітній процес.
     На жаль, бракує виваженості і продуманих дій високопосадовцям, які в останні роки, з 2014-го, внесли «дискомфорт» в законодавче поле стосовно фахової передвищої освіти: або розчинитися у вищій освіті, або перейти до професійно-технічної. Володимир Стасюк аргументовано висловив зауваження до останніх законів про освіту і особливо прийнятої в турборежимі Постанови Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2019 року, в яких простежується намагання ліквідувати окрему передвищу освіту. Міркування про це висловлені у листі до Президента України (текст листа опублікований на сайті ІФБМК). Такі «тривожні справи» щодо фахової перевищої освіти можуть обернутися падінням престижності фахової освіти, виїздом молоді за кордон, втратою для держави кращих кадрів.
     Окрему увагу Володимир Васильович звернув на проблеми медичних кадрів, які ще більше оголила пандемія COVID-19. Тут важливими є професійна придатність майбутніх фахівців, можливість освітньої «кар’єри», гармонійне поєднання професійної освіти з вихованням особистості та адекватність заробітної плати медичних працівників, відповідної до результатів праці. Щодо виховних аспектів, то можна навести одну цитату лектора: «Людське здоров’я ризиковано довіряти посередності». А щодо підготовки фахівців є обгрунтовані зауваження. Як розцінювати нововведення, коли випускник медичного коледжу, який добре вчився, який має професійну придатність, який відчуває, що медицина – це його справа, повинен записуватися на ЗНО з української мови, якщо хоче продовжувати навчання в медуніверситеті? Володимир Стасюк вважає, що логічним би було зараховувати складання ДПА з української мови після ІІ курсу коледжу, а також зараховувати результати ліцензійного іспиту Крок.М, як професійно орієнтованого. Він також висловив зауваження щодо проведення Кроку.М в умовах пандемії коронавірусу, вважаючи оптимальним варіантом його складання в регіональних центрах незалежного оцінювання знань після отримання диплому в коледжі.
     Ще один приклад непродуманих змін в МОЗ України. «Сумнівною» реформою, на думку Володимира Стасюка, є реформування (чи трансформація, чи перетворення) державної установи «Центральний методичний кабінет підготовки молодших спеціалістів» в центр розвитку медсестринства. І це при тому, що медсестринство не може охопити інші спеціальності фахової передвищої медичної освіти, бо є ще стоматологія, є технологія медичної діагностики та лікування, є фармація. Проаналізував також склад підкомісій сектору фахової передвищої освіти Науково-методичної ради МОН України, піддавши сумніву очікувану результативність підкомісії 223.Медсестринство.
     Підсумовуючи, Володимир Васильович Стасюк зазначив, що «на всіх щаблях управління освітнім процесом, починаючи зі школи і закінчуючи міністерством, повинні працювати особистості, які отримують насолоду від  праці для суспільного блага». Коли ж керують посередності, то доводиться вирішувати ті численні проблеми, про які йшлося у виступі керівника ІФБМК.
     Учасники конференції високо оцінили презентацію директора Івано-Франківського медичного фахового коледжу Володимира Васильовича Стасюка, назвавши порушені проблеми глобальними і відзначивши чітку доказову базу при їх висвітленні лектором.

Наша адреса

Тел/факс: (0342) 75-32-58
Відділення післядипломної освіти
Тел: (0342)528004
 

 

Для студентів

Moodle

Корисні посилання

ZNO

vfpo

Copyright © 2023 Комунальний заклад фахової передвищої освіти "Івано-Франківський медичний фаховий коледж" Івано-Франківської обласної ради/ м. Івано-Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи 165